Віртуальна інформаційна сторінка
Його ще за життя називали "характерником" та "Нестором Запорожжя". 6 листопада – 165 років від дня народження Дмитра Яворницького. Вченому вдалося змінити погляди цілого покоління українців на власну історію і повернути героїчні сторінки козацтва в пам`ять народу. Етнограф, письменник і знавець історії Запорізького козацтва, археолог, фольклорист, академік Дмитро Яворницький, відкрив світові багато цікавинок з життя запорізьких воїнів. Багато років він досліджував таємничі місця запорізької Хортиці, розкопав понад 1000 курганів.
Народився Д.Яворницький 6 листопада 1855 року в с. Сонцівка на Слобожанщині в родині дяка Івана Якимовича та селянки Ганни Матвіївни. Родина була бідна, хоча коріння мала шляхетне. З твору Миколи Гоголя "Тарас Бульба", прочитаного батьком, 6-річний Дмитро вперше почув про козаків, "став жити і марити ними".
Успішно закінчивши училище, за наполяганням батьків Дмитро Яворницький поступив до Харківського духовного училища. Але зрозумів, що це не його покликання, бо його продовжувала вабити історія. У 1877 р., не довчившись рік у семінарії, він поступив до Харківського університету на історико-філологічний факультет. Одразу визначився з темою дослідження: "Історія козацтва", почав збирати матеріали. Але обрана Дмитром Яворницьким тема була на той час майже заборонена. Спочатку його попередили в університеті: "Ваші запорожці нам не потрібні. Пишіть про Фінляндію", а потім, коли він відмовився змінити тему, звільнили, звинувативши у політичній неблагонадійності, сепаратизмі та українофільстві. Молодий вчений це важко переживав, захворів на запалення мозку і, не маючи і 30-ти років, сильно посивів. Друзі радили залишити Харків і Україну. Це, хоча і з важкою душею і сумнівами, Яворницький і зробив, переїхавши до тодішньої столиці. Незважаючи на складність життя в Петербурзі (працював у декількох приватних навчальних закладах, давав уроки, співав у капелі), продовжував вивчати Запорожжя і швидко став відомим як єдиний на той час історик запорозького козацтва.