середа, 24 червня 2020 р.

Сторінками життя і творчості Івана Стешенка

Бібліознайомство
  Стеше́нко Іва́н Матві́йович  — український громадський і політичний діяч, педагог, літературознавець і письменник, перекладач.  Іван Матвійович Стешенко народився 24 червня 1873 р. в Полтаві. Його батько був відставним унтер-офіцером, колишнім кріпаком князів Кочубеїв. Мати походила з роду дрібних полтавських міщан. І хоча сім’я була багатодітною (4 сини і 5 дочок), батьки прагнули дати дітям ґрунтовну освіту. В 1882 р. вступив до Полтавської класичної гімназії, а в 1892 р.— на історико-філологічний факультет Київського університету, де навчався у професора Т.Д.Флоринського. В цей час він повною мірою розкрив свої здібності до літератури, історії, іноземних мов, які проявилися ще в гімназії. Його літературні твори та історичні розвідки вирізняються самостійністю мислення, творчим підходом, різноманітністю тематики. Стешенко-студент виявив величезний інтерес до слов’янознавства, українознавства, ґрунтовно вивчав іноземні мови, перекладав українською поезії французьких, німецьких, болгарських авторів, брав участь у роботі літературно-мистецького гуртка «Плеяда». Щире захоплення літературою та історією свого народу надихнуло юнака на написання драми «Мазепа», що вийшла друком у Львові в 1896 р. 

24 червня - Міжнародний день феї

 Феї (fairy, fae, feerie) «прийшли» в наше життя з німецького і кельтського фольклору.
Ці чарівні істоти мають надприродну силу: вони можуть як покарати неугодну їм людину, так і обдарувати вподобаного героя всілякими благами. Добра і великодушна фея-хрещена з «Попелюшки», ревнива і підступна Дінь-Дінь з «Пітера Пена», могутня Моргана з переказів про Короля Артура - ці фольклорні персонажі добре знайомі всім нам з самого дитинства, скільки цікавих історій з ними пов'язано!
 


Перекази про маленьких чарівниць є в багатьох країнах, проте жителі Британських островів і Франції поважають їх особливо. У чарівних історіях феї постають в образі крихітних витончених жінок, часто з маленькими крильцями, чиїм улюбленим кольором вважається зелений.
Складно сказати, хто перший і коли конкретно запропонував відзначати 24 червня - Міжнародний день феї (International Fairy Day). Однак свято відразу полюбилося всім шанувальникам таємничого і казкового, його відзначають у Великобританії, Ірландії, Німеччині і Франції, де проводять тематичні фестивалі з костюмами і сценками з переказів. Можна навіть вдома організувати чарівне свято з друзями і близькими, створивши казкову атмосферу.
Багато дитячих книг написано про фей. Ось тільки деякі з них:
 А ще ми пропонуємо вам майстер-клас зі створення моделі оригамі
«Чарівна паличка» від керівника гуртка «Оригамі» ПМПЦО  О.Сухаревської.

Конституція України. Подорож сторінками історії


                                               Інформаційно - правове досьє

 28 червня 1996 року було прийнято Конституцію України. Ми сьогодні й не задумуємося над тим, якою ціною далися права й свободи в нашій державі.

Слово «Конституція» походить від латинського «устрій, установлення».  Конституція України – це не лише Закон законів, це ядро подальшого розвитку і вдосконалення суспільства. Вона увійшла в суспільне життя як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності і соборності України. Конституція закріплює суспільний і державний устрій, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, виборчу систему, а також основні права й обов’язки громадян.

   Основний закон України у теперішньому вигляді був ухвалений Верховною Радою України лише через п’ять років після здобуття країною незалежності. Вистраждавши, виборовши собі волю, Україна має тепер свою державну мову, свої державні символи: Герб, Прапор, Гімн, які уособлюють її історію, її сутність. Сталося це в ніч з 27 на 28 червня 1996 року на п’ятій сесії Верховної Ради України другого скликання в результаті бурхливих дебатів та 24-годинного засідання без перерви. Але були й попередники Конституції. За 6 років – з 1990 до 1996 – було  запропоновано 15 проєктів Конституції України. Перший проєкт Конституції робоча група на чолі з першим головою Конституційного суду Леонідом Юзьковим  України  розробила  ще 1992 року. Через майже рік на тлі загострення конституційної кризи був прийнятий так званий Конституційний договір, який був своєрідною тимчасовою Конституцією і діяв рік і 20 днів до прийняття повноцінного Основного Закону України.

В ніч з 27 на 28 червня за підсумками безперервної майже 24-годинної роботи депутати узгодили всі положення документа. Голосування відбувалось за кожною статтею окремо і цілими розділами. О 9:18 ранку 28 червня 1996 року за Конституцію України проголосували в цілому. Таким чином 315 голосами (з 300 необхідних) було введено в дію Основний Закон України. «Є Конституція!» Саме такими були слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Конституції.

Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність і це стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини і громадянина. Міжнародне співтовариство схвалили Конституцію України, назвавши її однією з найдемократитніших в світі.