четвер, 7 травня 2020 р.

Шана за подвиг – подяка за мир


 Друга світова війна - війна,  про яку ми знаємо  багато і про яку ми знаємо так мало. Війна — це мільйони вдів і сиріт, пограбованих і знищених мирних громадян. Війна - це людське горе...
Проводжали   на   війну батьки синів і дочок, діти - батьків,   дружини     чоловіків.  А   потім   з   нетерпінням чекали вісточки один від одного. І йшли з фронту довгождані солдатські трикутники... Солдатський трикутник -  жива історія війни. Солдатські трикутники - це листи, які писали люди, що потрапили у фашистську неволю,  солдати у полум'ї битв, партизани у ворожому тилу.
Вони поношені, потерті,
А гострі літери звелись:
Мабуть, були в полоні смерті,
Та ожили-таки колись.
Від бур задимлених і часу
Аж порудів сухий папір.
Листи далекі з того часу
Я бережу завжди, повір.
Деякі слова важко розібрати, літери стерті, але коли їх читаєш, то наче відчуваєш подих людини, яка їх писала. Чоловік, який жив ось тут поруч з нами. І який часто на війні згадував рідні місця, вулиці… І саме за своїх рідних, за свою землю він ішов на смерть.
Пропонуємо нашим користувачам до Дня пам’яті та примирення зробити власноруч солдатський трикутник.

«1939–1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо».

Історична довідка від Інституту національної пам’яті про Другу світову війну
Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства (загинуло від 50 до 85 мільйонів людей).
 Для України Друга світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі інтереси і вбивати інших українців. За Україну воювали дві тоталітарні системи, що однаково не рахувалися з ціною людського життя.
Україна вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також інших жертв війни.
У війні взяли участь 80 % населення світу, бойові дії велися у 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945-го беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема, Голокост), а також уперше і востаннє використана атомна зброя. До армій ворожих сторін було залучено понад 110 мільйонів солдатів, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб. У Червоній Армії загинув кожен третій (порівняно з кожним 20-м в армії Великої Британії).
 За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновниць) і сформовано нову систему міжнародних відносин.
Українці воювали на боці антигітлерівської коаліції (Об’єднаних Націй) і зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати упродовж 1939–1945 років – українців та інших народів, які проживали на нашій землі й боролися проти тоталітарних режимів. Тоді загинуло понад вісім мільйонів осіб. Ми добре знаємо ціну війни, тому плекаємо мир.
                                       Український вимір Другої світової війни