вівторок, 26 травня 2020 р.

Правила безпеки знаємо і про них розповідаємо


                                                           Віртуальний урок
    Продовжуємо під час карантину віртуальні заходи для наших друзів, вихованців ПДНЗ № 80. Пропонуємо їхній увазі віртуальний урок.
  У Законі України продекларовано: дитина має право на безпечні та нешкідливі для здоровя умови утримання. Тож захистити дитину від можливих небезпек і навчити безпечно взаємодіяти з довкіллям - одне з провідних державних завдань.
   Мати дитину-дошкільника або молодшого школяра – це нажити особливий вид параної. Де дитина, коли не з вами? Що з нею? Чи не втрапила вона в якусь халепу? Навіть найвпевненіших та найспокійніших супермам та супертат хоч зрідка, але діймають такі питання. Після кожного сюжету по телебаченню про  пожежу, напад, вибух чи ще якесь лихо в школі, таборі чи деінде батьківський страх виходить на новий рівень. Така тривога природня – коктейль з паніки та неспокою замішують любов до малюка, батьківський інстинкт та життєвий досвід. Але ж що робити, щоб її вгамувати? Як вберегти дитину від халеп? Як навчити дітей діяти у надзвичайних ситуаціях, коли поряд немає мами і тата, та як батькам поводитися, щоб на відстані допомогти дитині в біді?
Треба зробити щось таке, щоб діти не просто знали, що робити в надзвичайних ситуаціях, а могли навчитися себе поводити.  Тільки прочитати – цього замало. Це не мають бути також прості настанови чи слова. Головним завданням є застосовувати знання у практичних вправах, щоб діти точно запам'ятали послідовність дій. Все, що ми розповідаємо дітям, особливо дошкільного віку, має бути емоційно забарвленим та цікавим для них.  Діти пізнають світ у грі. Ви можете самі вигадувати забавки, які будуть вчити ваших дітей важливим і потрібним речам. Ось список тих, які пропонуємо ми:  
ІГРИ
Фея і дракон
Гра для дитини удома з батьками. Тато – дракон, який краде дитину. Мама – фея, обов'язково врятує, але для цього її треба дуже голосно покликати, попросити про допомогу, бо інакше вона не прилетить. Це вчить дитину не боятися кричати, коли на неї нападають. Не лякатися гучності власного голосу, не завмирати.
Пароль
Гра, яка підійде і для школи, і для дому. Можна вигадати сигнал – це може бути звук або слово, почувши які, дитина кидає все і знає, що мусить прибігти до мами або вчительки. Періодично можна тренуватися, освіжати в пам'яті дитини цей сигнал.
Розбір мультиків
Можна разом з дитиною розбирати ситуації, які трапляються з героями мультфільмів. Запитувати, що зробив би малюк, як діяв би, чи правильно вчинив герой у мультику, а потім – пояснювати, як треба робити.
Хованки   
Ця гра більш корисна для вчителів та вихователів. Коли трапляється якась надзвичайна ситуація, діти часто ховаються. Можна запропонувати пограти з ними в хованки і поспостерігати, куди яка дитина любить ховатися. Так у разі землетрусу, обвалу, просто ситуації, яка злякає дитину, ми зможемо передбачити, де її шукати, якщо вона відіб'ється від гурту.
Фізичні вправи
Можна навчити дитину правильно рухатися у небезпечних ситуаціях. Наприклад, у натовпі важливо тримати руки, складеними на грудях. Імітуйте разом з дитиною рух у приміщенні, повному людей. Маленькими кроками зі складеними руками прямуйте до дверей.
Вигадуйте вправи самі – залежно від того, чого саме хочете навчити дитину.      Рух у задимленому приміщенні? Натягніть понад підлогою, наприклад, між столом і кріслами шарфи  і дайте завдання дитині пробратися під ними.
Телефонна розмова
Говоріть з дитиною по іграшковому телефону. Ви – лікар, пожежник чи поліцейський. З дитиною або її іграшкою сталася біда. Поясніть, як малюк має розповісти про проблему, щоб приїхала швидка, поліція або пожежна. Якщо дитина пояснила правильно – "приїжджайте" і рятуйте її та ляльку.  Але застерігаємо  батьків – просто розмовляти з дітьми 5-6 років мало. Зони мозку, які відповідають за раціональне мислення, ще недостатньо зрілі, щоб ці потрібні знання в певний момент одразу використати. Справжнє розуміння починає працювати ближче до 7 років.  Тобто, наприклад, якщо дитину кличе хтось гратися з гарною собачкою, або погладити малесенького котика, – дитина може й справді забути те, що їй говорили вдома. Що не можна чіпати чужих тварин, не можна йти з незнайомцями. .  Одне з універсальних знань, про яке має пам'ятати дитина, – в разі небезпеки залишатися в людному місці й там, де є поруч дорослі. У місцях, куди постійно ходить дитина (школа, гуртки, дитячий садочок), вона має знати евакуаційний маршрут. З дітьми мають обов'язково проводити тренінги, куди бігти в разі надзвичайної ситуації.
ЩО ЩЕ МОЖНА ЗРОБИТИ, ЩОБ УБЕЗПЕЧИТИ ДИТИНУ?
1. Домовитися про екстрену розмову
Коли трапляється щось надзвичайне, паніку на малюка можуть наганяти і батьки. Наприклад, дитина телефонує, нервує і не може чітко пояснити, що відбувається. Мама чи тато від цього хвилюються ще більше. Врешті – втрачається час, який ви могли б витратити на конструктивні поради. Тому важливо домовитися з дитиною про телефонні розмови в разі небезпеки або проблеми. Під час дзвінка малюк має одразу відповісти на 3 головні питання: що сталося, де та яка допомога зараз потрібна.
2. Навчити екстрених номерів
Діти плутаються у номерах. Це елементарні знання, але більшість справді їх не має. Адже, навіть не всім дорослим, на щастя, доводилося колись звертатися за допомогою до екстренних служб. В Україні поки не існує єдиного номеру невідкладної допомоги, як от європейська служба 112. Тому лишаються вже звичні:
101 — Пожежники, служба порятунку;
102 — Поліція;
103 — Швидка допомога;
104 — Газова служба;
109 — Довідкова служба
Ці номери можна набирати не лише зі стаціонарного телефону, а й з мобільного також. Можна зробити яскраву табличку з картинками та номерами служб порятунку. Повісити її на місці, де дитина часто натикатиметься на неї поглядом. Крім того, варто пояснити малюку, що, не треба боятися в небезпеці телефонувати у службу порятунку. Головне – відповідь на 3 питання: що сталося, де та яка допомога зараз потрібна.
3. Телефон: кнопковий та смартфон
Добре, коли у дитини є кнопковий телефон. Він краще тримає заряд, міцніший, не привертає увагу, а, отже, менше шансів, що його викрадуть. На телефоні на кнопках зручно встановити швидкий набір. Там – номери людей, які завжди прийдуть малюку на допомогу (батьки, бабуся чи дідусь, старші брати-сестри, сусіди). Крім того, він рідше виходить з ладу. Якщо у вашої дитини смартфон – на нього можна встановити програми, які допоможуть контролювати місце перебування дитини. Деякі – навіть слухати, що відбувається поряд з дитиною. Альтернативою смартфону може бути дитячий смарт-годинник з GPS.

ЯК НЕ ПОВОДИТИСЯ БАТЬКАМ?                                                                     
Не залякувати наслідками                                                                                       
Батьки таке люблять – пояснювати у деталях, що станеться з дитиною, якщо вона не послухає. Тоді у екстреній ситуації дитина згадує собі саме те, що може з нею статися. Й замість того, щоб діяти, – може просто впасти в ступор.
Без "не", але з конкретними порадами
Не потрібно втовкмачувати "не ходи туди", "не роби того", "тільки не так"...  А як? Часто мами і татусі за пересторогами забувають пояснити, як саме діяти. Тому краще пояснювати "що робити, якщо". Пропонувати дитині конкретну послідовність дій.
Дорожчого за здоров’я нічого немає
Ви, дорослі і малята, про це пам’ятайте!
Пропонуємо вам взяти у бібліотеці книжечку Марії Манакової "Правила безпеки для малят" і ще раз згадати, як слід поводитися вдома, на подвір'ї, в парку та на атракціонах. 
Герої книжки вам нагадають, які телефони необхідно знати напам'ять, щоб в разі небезпеки, ви могли б звернутися за допомогою.Прочитайте уривок з цієї книжечки:
По садочку бігла мишка і несла в торбинці книжку
Об пеньок зачепилась і торбинка загубилась.
Ту торбинку я знайшла, вам, малята, принесла.
А в ній книжка для малят, для дівчаток і хлоп’ят.
Від біди оберігає,  всіх вона попереджає.
Правила і ти вивчай, пам’ятай, не забувай!
Книга відкривається, перша історія починається…
  
1.Ось малята в ліс прийшли. Дровенят сухих знайшли.
Підпалили сірничок – з’явивсь червоний язичок.
Поступово запалало, по травичці застрибало.
Полум’я все розгоралось і до неба підіймалось,
На дерева накидалось.

                                                Діти кинулись тікати, щоб сховатися до хати.
                                                Полякались, заховались, а пожежа наближалась.
                                                Всім малятам, всім малятам дуже добре треба знати:
                                                Сірники не для забави, з ними страшно дітям грати!..
  
А що буде далі, ви дізнаєтесь, коли почитаєте  книжечку.
Всі  завжди з нетерпінням чекають літніх канікул.
Літо!!! Час відпочинку, розваг, незабутніх вражень!!!
Але ж, маленькі мої читачі, не забувайте про свою безпеку.
Будьте уважні! Приємного вам відпочинку!
А наприкінці нагадаємо батькам профілактику травматизму, будь ласка, уважно прочитайте, це ніколи не завадить, а, можливо, й допоможе.
Профілактики травматизму  серед дітей
          Електробезпека
 Не залишати дітей з увімкненими електроприладами (праска, телевізор,
настільна лампа, електрообігрівач, магнітофон, комп'ютер тощо).
 Безпека користування газовими приладами
 Не залишати дітей наодинці з увімкненими газовими приладами.
 Не дозволяти дітям торкатись до газових приладів, вмикати та вимикати їх.
       Пожежна безпека
Джерела  вогню  (сірники,  запальнички  та  ін.)  потрібно  зберігати  у недоступному для дітей місці.
 Безпека в побуті
 Навчити   дитину   безпечних   ігор.   Не   дозволяти   проводити ігри, пов'язані   зі   схованками   в   шафах  та   інших   предметах, що зачиняються, за занавісками та з пересуванням у темряві.
Слід стежити, щоб у дитини не було потреби діставати щось зі стільця чи табуретки. Гострі,  ріжучі,  колючі  і  крихкі  предмети  повинні  знаходитись, у 
недоступному для дітей місці. Особливу увагу потрібно звернути на зберігання ліків. Ліки повинні зберігатися в зачиненій шафі. 
     Попередження травматизму під час відпочинку
Не залишайте дітей без нагляду.
Перевірте    обладнання   дитячого    майданчика,    щоб   запевнитися у   
відсутності   чинників,   що   можуть   спричинити   травмування.   Особливо уважно обстежте пісок: у ньому можуть міститися скло та гострі металеві предмети.
Безпека дорожнього руху
Виконуйте правила дорожнього руху!
     Пам'ятайте, отруйні гази машин — небезпечні для дітей!
Бажаємо всім здоровя та нагадуємо: якщо діти будуть правильно себе поводити, нічого жахливого з ними не трапиться.
Немає коментарів:

Дописати коментар