неділя, 26 квітня 2020 р.

Повернення із забуття


  26 квітня - 130 років від дня народження лідера «неокласиків», видатного українського поета, нашого земляка Миколи Зерова. Він належить до покоління українських письменників «розстріляного відродження», котрі за своє коротке й передчасно обірване життя зробили неоціненний внесок у розвиток української літератури, залишивши по собі безцінний духовний скарб.
  Зеров Микола Костянтинович - український літературознавець, глибокий аналітичний критик, полеміст, майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
   Микола Зеров народився 26 квітня 1890 року в Зінькові на Полтавщині в багатодітній сім'ї вчителя місцевої двокласної школи Костянтина Іраклійовича Зерова.  Молодший брат Миколи — Михайло — став поетом і перекладачем, відомим під літературним псевдонімом Михайло Орест. Ще один молодший брат — Дмитро Зеров — став ботаніком, академіком АН УРСР.
  По закінченні Зіньківської школи, де його однокласником був майбутній гуморист Остап Вишня, Зеров навчався в Охтирській (1900-1903) та Першій київській гімназіях (19031908). У 19091914 роках — студент історико-філологічного факультету Київського університету Святого Володимира.
  1912 року з'явилися друком перші статті та рецензії Зерова в журналі «Світло», газеті «Рада». З 1914 року за наказом попечителя Київського навчального округу Зерова призначено викладачем «давніх мов» до Златопільської чоловічої гімназії, а з жовтня 1916 року — ще й Златопільської жіночої гімназії. З 1917 року Зеров учителює в Другій Київській гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства та викладає латину. У 19181920 роках викладає українознавство в Архітектурному інституті, працює редактором бібліографічного журналу «Книгарь» (до початку 1920 року). З осені 1923 року — професор Київського інституту народної освіти.
   1924 року було надруковано «Камену» — першу збірку віршів Зерова.
  Глибоке проникнення у філософську сутність буття, вишукана мова, висока майстерність творів Зерова вражали сучасників. Від 1926 року Зеров виступав лише як літературний критик, зосередивши основні зусилля на перекладах та історико-літературних студіях.
   Наприкінці 1934 року Зерова було звільнено з університету. У ніч із 27 на 28 квітня 1935 року Зерова було заарештовано під Москвою
20 травня його доправлено до Києва для слідства. Зерова звинуватили в керівництві контрреволюційною терористичною націоналістичною організацією і засудили до 10-річного ув'язнення.
    9 жовтня 1937 «справа Зерова та ін.» була переглянута особливою трійкою УНКВС по Ленінградській області. Засуджено до розстрілу. Зеров разом з багатьма іншими представниками української культури був розстріляний в селищі Сандармох 3 листопада 1937 року.

          Пропонуємо Вам ознайомитись з деякими поезіями Миколи Зерова:

Великодні дива дитячими руками

                                                      Віртуальна фотовиставка
  Надихнувшись відео майстер-класом «Свято Пасхи недалечко», що був віртуально проведений 15 квітня 2020 р. бібліотекарями для вихованців  дитячого садочка №80 та їхніх батьків,   малечі було запропоновано,  проявивши творчість і фантазію, виготовити великодні поробки. 
  І робота закипіла! Працювали всі: від найменших до випускників. Допомагали батьки, здивувала своїми творчими ідеями і сама малеча.
   А зараз пропонуємо вашій увазі фотозвіт про результати дитячої праці. Погляньте на ці роботи, на ці радісні оченята, і будете впевнені, що великодні дива творяться і дитячими руками!