вівторок, 16 листопада 2021 р.

Ввічливі слова творять дива

Хвилинка етикету


  Слово... Воно наш постійний супутник у житті. Лише від нас самих залежить, які слова добирати для спілкування з іншими людьми. Такі, що допоможуть нам знайти друзів, чи такі, внаслідок вживання яких втрачаються гарні стосунки. Слово вимагає обережного ставлення до себе, вміння ним правильно користуватися. І зовсім неправильно ми чинимо, коли вживаємо грубі, непристойні слова, забуваючи, що яке слово скажемо, таке до нас і повернеться. А тому прислухаймося не тільки до слів інших людей, а й до того, як говоримо самі.

   Немовля ще лежить у колисці, а батьки вже розмовляють з ним. Звертаються до дитини з ніжними, пестливими словами. Втішаються, коли дитина «агукає». Намагаються зрозуміти, що маля хоче «сказати» цими звуками. Радість приходить у родину, коли маля вимовляє перші слова: «мама», «тато». Адже це значить, що дитина починає говорити. На нашій планеті диво спілкування через слова подароване тільки людині. Ми можемо розповісти одне одному про різні життєві пригоди, що з нами трапилися, про свої мрії, поділитися радістю чи горем, поспівчувати іншим. Кожне слово, з яким ми звертаємося до інших людей, має свою душу — емоційне забарвлення. Багато залежить від того, які слова ми добираємо для спілкування, чи вміємо ними користуватися 

Є добрі слова: «добрий день», «будьте здорові», «спасибі», «дякую»... Вони свідчать про вихованість людини, її культуру. Той, хто «забуває» привітатися, подякувати за послугу чи пораду, одразу справляє не дуже гарне враження на інших людей. Є слова, які передають наш настрій: веселий чи сумний. Але є і злі слова, з яких починаються сварки і непорозуміння між людьми.

 

 У сиву давнину ще не винайшли папір, а укладати уго­ди вже було треба. Тоді вожді ворогуючих племен зустрі­чалися між собою, домовлялися про мир і, замість підписів у тексті угоди, казали один одному: “Чесне слово” або якісь подібні слова. Така угода вважалася священною, а її по­рушник — справжнім злочинцем, якого обов’язково скарають могутні боги. Не додержавши раз свого слова, людина стає на хитку дорогу, усе життя її може пройти в безперервній зраді себе й інших людей, тому намагайтеся виконувати обіцяння, чого б вам це не коштувало. “Мовивши слово, будь паном його”, — каже народна мудрість.

       Слова ввічливості мають багату історію. Серед важливих слів можна виділити кілька груп: слова вітання; слова подяки; слова прохання; слова вибачення.

 

 

 

 

 

  Мовний етикет дуже потребує активного збереженні, тому над розвитком культури спілкування потрібно працювати. Психологи з'ясували, що ввічливі слова позитивно впливають на людину, на його емоційний стан. Звичайно, якщо йдуть вони від душі, від серця. Тільки в цьому випадку вони зіграють свою чарівну роль. Наші сучасники перенесли всі свої слова на папір. Особливе значення в нашому житті відіграє художнє слово. Літературні твори з'являються завдяки тому, що є люди, які володіють даром мистецтва слова. Вони відчувають і розуміють красу і значення слова краще за інших.

Немає коментарів:

Дописати коментар