четвер, 13 січня 2022 р.

Вареники – Божі хваленики

  1.    Вареники – одна з найбільш відомих страв української національної кухні, й дійшла вона  до нас із сивої давнини. Українські начинки для вареників — картопля, сир, вишкварки, використовують також  капусту, цибулю, гречану кашу, мак, вишні, сухофрукти, а на Полтавщині — навіть варений горох, розтертий з калиною. Готову страву подають зі сметаною чи олією, зі смаженою цибулею. Вареники з маком та ягодами посипають цукром або подають в ягідних сиропах чи в меді.

      Ось як писали про вареники в художній літературі: «Коли не забредеш к Мірочнику, бувало, У його є і хліб, і сіль,  і сало, Чи то в скоромний день – із маслом буханці, книші, вареники і всякі лагомини» (Євген Гребінка); «…вогонь в печі Та на черені калачі, Як сонце яснеє печуться, Вареники із маслом труться» (Степан Руданський);  “Подивимось”, казав коваль сам до себе, “як це буде Пацюк їсти вареники. Нахилятись він, певно, не схоче, щоб сьорбати, як галушки, та й не можна: бо треба вареника спершу вмочити в сметану” (Микола Гоголь).

    13 січня - Щедрий вечір, або свято Меланки (Маланки). Вважається: як почнеш  рік, так він і минатиме. Тому до зустрічі Нового року намагались припасти якомога більше продуктів, щоб святковий стіл був особливо щедрим. Страви не є пісними. В цей день господині печуть гречані млинці, готують пироги з м'ясом, бублики і вареники, здебільшого з сиром.

   Працівники бібліотеки, напередодні свята Маланки, пропонують ознайомитись з деякими цікавими фактами про українські вареники.

   1. Вареники традиційно ототожнюють з Місяцем, бо вони схожі на нього за формою і використовувалися нашими пращурами як жертовна їжа, присвячена богині води.

       

   2. Назва «вареники» є загальноукраїнською, а «пироги» - західноукраїнською (галицькою). Вважається, що ця страва існувала ще за часів язичництва.

   3. Більшість людей вважають вареники стравою української кухні, але це не так. Українці перейняли її  від турків. Цю страву вони називали “дюш-вар” - вироби, зроблені із пісного тіста, які подавали вареними. Українцям сподобалась ця страва, і вони запозичили її у турків, назвавши її спочатку “вара-ники” - від слова варити. Пізніше, назва трансформувалась у вареники. 

   4. На сільськогосподарській виставці «Агро-2018» Київська область представила найбільший в Україні вареник з картоплею. Був установлений  національний рекорд України.


   5.  Вареник – чи не найпопулярніша страва української діаспори. Його навіть увічнили в камені у канадському Глендоні. Кулінарне диво з каменю заввишки 9 метрів та важить майже 3 тонни. 

   В Україні  пам’ятник варенику розташований при в'їзді в Кіровоградську область (біля села Синьки).

   6. Готуючи вареники  на Меланки оздоблюють страву сюрпризом, підкладаючи у            начинку різні предмети: ґудзик, квасолину, цукор та інші. Вважається, що  кожний предмет уособлює майбутнє  людини, яка, розкусивши вареника, натрапить на 
           нього. 
        7. У Буковелі щороку відбувається фестиваль вареників. У  2013 році тут був 
             побудований пам’ятник варенику зі снігу, який увійшов до Книги рекордів                          ТК «Буковель».      
       Тож пропонуємо вам негайно замісити вареничків і добре відсвяткувати!

   Немає коментарів:

   Дописати коментар