неділя, 30 липня 2023 р.

Провулок «Загадковий»

Для користувачів молодшого та середнього віку бібліотекарі дитячої бібліотеки – філії № 13 підготували дуже корисну та пізнавальну вікторину «Провулок Загадковий». Майже всі полюбляють відгадувати  загадки, це один із найулюбленіших видів інтелектуальної розваги, який перевіряє кмітливість, дотепність, увагу людини. Походження загадок дуже давнє. Назва «загадка» від «гадка» — думка, «гадати» — думати, мислити. 

 

На сьогодні загадки майже повністю перейшли в дитячий фольклор. Містячі в собі елемент гри, що збуджує уяву того, хто має відгадати, загадки захоплюють дітей і виконують пізнавальну та розвиваючу функції, цей жанр був і залишається засобом формування і розвитку розумових здібностей молоді. Завдання відрізнялися своєю різноманітністю, рівнями складності.  Мета вікторини: перевірити, що знають діти про природні явища та погоду, про квіти, особливості поведінки тварин, про ліс, де  багато дерев, грибів і ягід. Були і каверзні загадки, які  допомогають весело провести час і стати трішечки розумнішим. Занурюючись в «загадковий» світ, де перетинаються фантазії і реальність, дорослі забувають про все на світі і перетворюються знову в дітей, а діти "вчаться" знаходити правильні рішення, приховані в самих звичайних словах. На заході був представлений перегляд літератури «Провулок Загадковий » (1-4 кл.), де юні читачі мали змогу взяти та почитати книжечки.
 

Азбука Брайля, що завоювала світ.


Кожного дня, прокидаючись вранці, ми не замислюємося над тим, яке це щастя – просто бачити навколишній світ: сонце, небо, квіти, обличчя близьких, своє відображення у дзеркалі... Між тим є люди, які позбавлені такої розкоші – незрячі, або ті, хто дуже погано бачить. Щоб зрозуміти, як важко їм доводиться, досить на кілька хвилин заплющити очі й спробувати виконати хоча б у межах власної квартири якусь просту побутову роботу. Відразу ж виникає відчуття безпорадності й незахищеності. Тому винахід Луї Брайля  в 1829 році змінив життя мільйонів незрячих людей.

Луї Брайль народився у 1809 році у французькому селі Кувре, недалеко від Парижа. Батько Луї лимарював – шив і латав кінську збрую. У три роки хлопчик бавився одним з інструментів батька і встромив його собі в око. Інфекція поширилася і на друге око – Луї повністю втратив зір. Попри сліпоту, дитина виявилася дуже здібною і Луї дозволили відвідувати заняття у місцевій школі, віддали до Паризької національної школи для сліпих, засновником якої був Валентин Гаюї – відомий благодійник та педагог. У той час школа Гаюї не мала аналогів. Гаюї виявився попередником Брайля, розробивши перший метод читання для незрячих. На цупкий папір наклеювалися великі та товсті букви. Луї опанував цей метод і «проковтнув» всю бібліотеку наставника. Юний Луї стає викладачем, а потім і професором своєї школи. Він розробив шрифт, яким користуються незрячі різних країн світу. Для письма шрифтом Брайля використовується "шестикрапка". Перша книга цим шрифтом була надрукована у Франції «Історія Франції». Цікаво, що Брайль був також талановитим музикантом і за принципами свого шрифту створив ноти для сліпих.

 У 1892 році була презентована публіці перша друкарська машинка Брайля. У 1950-х  роках з’явилися брайлівські принтери, а у 1991 році випустили електронні машини з додатковими функціями обробки тексту, звукового зворотного зв’язку і тиснення. 2011 року світ побачив першу машину з можливістю перетворення брайлівського тексту в аудіо і цифрового відображення введених даних. Існують комп’ютерні клавіатури з абеткою Брайля для незрячих. А на початку 2020 року в Android-смартфонах для людей з порушенням зору клавіатура Брайля стала доступною без сторонніх застосунків.

 В Україні створили бібліотеку книжок шрифтом Брайля, в якій можна замовити книги у тимчасове користування з будь-якої точки України. 


За рік в бібліотеці з'явилося 92 книжки. В основному це література для дітей: від самих маленьких, які читають казки, до випускників шкіл. Але є твори і для дорослих, і з часом їх стає все більше. За рік були надруковані "Маленька книга про любов" Ульфа Старка і "36 і 6 котів – детективів" Галини Вдовиченко, готується  перша  частина Гаррі Поттера – «Гаррі Поттер і філософський камінь». 2019 року вийшла друком збірка дитячих віршів «Бузиновий цар» Ліни Костенко, надрукована шрифтом Брайля.

Проект «Книга Брайлем» розпочали у 2018 році, коли вперше для львівських публічних дитячих бібліотек надрукували по 10 перших книг шрифтом Брайля. Сучасні технології відкрили й надалі відкриватимуть нові можливості для споживачів, і це дає всі підстави незрячим вірити в те, що вони матимуть доступ до книжок та інших друкованих документів нарівні зі зрячими.

Треба пам'ятати, що книга необхідна сліпому навіть більше, ніж зрячій людині. За допомогою книг у незрячих людей формуються правильні уявлення про навколишню дійсність, відкривається світ почуттів і явищ,  пов'язаних із її зоровим сприйняттям. У результаті підвищується роль книги як засобу пізнання, інструменту спілкування.