Фантастичні звіри Марії Примаченко.


Марія Примаченко народилася і прожила все життя в селі Болотня на Київщині, у родині визнаної майстрині – вишивальниці  Параски Василівни та теслі Оксентія Григоровича. Вона була надзвичайно вразливою людиною, черпала інформацію зі світу природи та поточних новин, зберігаючи вміння сприймати життя, як вічну казку. Примаченко у всьому була правшею, але писала лівою. Навчала малярству свого сина та інших дітей, з 1961-го року вела дитячу образотворчу студію при школі у Болотні. Народна майстриня пишалася талановитими учнями і згадувала їх імена навіть через десятиліття, коли школу закрили. Її творчість ввібрала розмаїту школу народного мистецтва, багатовікову культуру народу: від медяників у вигляді фантастичних звірів, весільних виробів з тіста, якими славилася вона в селі, і старовинних тканин, килимів, вишивок, вибійок. Постійно вчилася у поліської природи, у її композиціях  розквітають розкішні дерева. вона подає листя, як ціле дерево.  Примаченко поетично перетворює побутову тему рушників, скатертин, килимів.

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва зберігається одна з ранніх робіт 1935 року, на одній частині цієї роботи намальована мавпоподібна істота. Безвиїзно живучи до 1936 року в Болотні, вона живої мавпи не бачила, тому мавпа «олюднена». Всі її звірі — з людськими очима, отороченими пухнастими віями. У «Ведмедиках» немає лютості, довірливо звернені морди радше нагадують різдвяні колядкові маски, ніж хижаків. Процес її творчості сплавляв конкретне мислення, інтуїцію, фантазію і підсвідоме. Нерідко композиція народжувалася уві сні чи асоціативно. У фантастичних композиціях Марії провідною є народна фантастика, що втілювала етичні категорії, філософію життєствердження. Головною в її творчості є універсальна тема боротьби добра і зла. Добрі птахи і звірі написані яскравими, сяючими фарбами, злі — темними, приглушеними. Добро і зло зображені в органічній правічній взаємодії, як рослинний і тваринний світ. Марія Примаченко померла 1997 року в селі Болотня. 2018 року праонука мисткині Анастасія Примаченко заснувала благодійний фонд під назвою «Творча спадщина родини Марії Примаченко».

Учні Полтавської дитячої художньої школи імені Святослава Пашинського (викладач Ірина Пашинська) ознайомились з творчістю художниці та відтворили свої враження, вдовольнили бажання творити та фантазувати за допомогою пластиліна. Їх роботи представлені на виставці «Звірі із Болотні» у дитячій бібліотеці-філії №13 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ.





 Переглядаючи цю виставку ми потрапляємо до фантастичного зоопарку із зображеннями химерних звірів. Дякуємо юним художникам за веселкові барви, майстерність, за такі цікаві і складні роботи. Запрошуємо всіх бажаючих на вернісаж творчості маленьких митців. Сподіваємося, що ви не байдужі до краси народного мистецтва та чекаємо Вас у нашій бібліотеці.



Коментарі